Den s formulí - Omezení 10.10.2023

Vážení členové akademické obce,

v úterý 10.10.2023 se v areálu ČZU koná „Den s formulí“, během něhož proběhne výstava monopostů formule student včetně dynamických ukázek. Z výše uvedeného důvodu bude běžný provoz omezený následovně v délce trvání akce (6:00 – 16:00):

• Od 8:00 bude vždy v době dynamických ukázek uzavřený příjezd k budově Rektorátu a Menzy
  • Během celého dne bude omezený provoz a pohyb osob v prostoru před PEF směrem k Rektorátu
  • V přestávkách výuky proběhnou ukázkové jízdy

Prosíme o respektování těchto omezení.

Děkujeme za spolupráci,

Odbor bezpečnosti ČZU

[ENG]

Dear members of the academic community,

on Tuesday 10.10.2023, "Formula Day" will take place on the CZU campus, during which there will be an exhibition of formula student single-seaters, including dynamic demonstrations. For the above reason, regular traffic will be limited as follows for the duration of the event (6:00 a.m. – 4:00 p.m.):

• From 8:00 a.m., the access route to the Rectorate building and the Menza will always be closed during dynamic demonstrations
  • Throughout the day, there will be limited traffic and movement of people in the area in front of the FEM towards the Rectorate
  • Demonstration drives will take place during breaks

Please respect these restrictions.

Thank you for your cooperation,

Security Division CZU