Dopravní omezení – MISS AGRO 16. – 18. 5. 2022

[CZ]

V úterý 17. května 2022 proběhne MISS Agro. V okolí u Kruhové haly a kolejí ČZU, bude platit následující dopravní omezení. Zvažte prosím v tyto dny jiný způsob dopravy než automobilem.

Ve dnech 16. – 18. května 2022 (pondělí až středa) bude zakázán vjezd z ulice Sídlištní přes závory u koleje EFG, průjezd za kolejí JIH směrem ke kolejí EFG, průjezd od menzy směrem ke Kruhové hale i stání v lokalitách dle přiložené mapy. V pondělí budou probíhat přípravné práce (stavba pódia, stanů, navážení materiálu atd.) a ve středu úklid po akci. Vzhledem k velkému počtu účastníků hrozí odstaveným automobilům poškození a v případech, kdy by vozidlo bránilo konání akce, i odtažení. Do areálu budou přijíždět větší nákladní auta, proto budou v případě nutnosti odtažena i vozidla bránící průjezdu na příjezdových komunikacích.

Průjezd okolo Kruhové haly bude uzavřen pro pódium a zázemí. Nebude tedy možný průjezd žádného vozidla na dvůr TF ani pro zásobování. Prosím zodpovědné osoby, aby přijaly patřičná opatření.

Dále bude omezen přístup do jednotlivých budov fakult, aby se zabránilo možným škodám. Přístup bude možný pouze na zaměstnanecké karty. Prosím nepouštějte do budov nikoho dalšího.

Děkujeme za pochopení a spolupráci

[EN]

MISS Agro event will take place on Tuesday, May 17, 2022. In the vicinity of the Round Hall and the CZU dormitories, the following traffic restrictions will apply.

From May 16 to 18 (Monday to Wednesday), it will be forbidden to:

• enter the CZU area from the Sídlištní Street through the borders adjacent to the EFG dorms,
  • pass behind the JIH dorms in the direction towards the EFG dorms,
  • pass from the Menza to the Round Hall,
  • park your car in locations specified in the appended map.

Please consider using other means of transport than a car on these days.

On Monday, preparatory work will be carried out (construction of the stage, tents, material loading, etc.), and the premises will be cleaned on Wednesday after the event.  Due to many participants, there is a risk of damage to parked cars and towing in cases where the vehicle would prevent the event from taking place. Larger trucks will also enter the area, and therefore, if necessary, vehicles preventing passage on access roads will also be towed away.

The passage around the Round Hall will be restricted to the stage and background access only. Therefore, no vehicles will be allowed to pass into the yard of the Faculty of Engineering, not even for supply reasons. I ask those responsible for taking appropriate action.

Furthermore, access to all faculty buildings will be restricted to prevent possible damage. Access will only be possible with employee cards. Please do not let anyone unauthorised into the buildings.

Thank you for your understanding and cooperation,