Dbejte zvýšené opatrnosti v kyber prostředí

Vzhledem k aktuálnímu dění na Ukrajině, prosím dbejte zvýšené opatrnosti v kybernetickém prostředí, ať již pro pracovní povinnosti tak pro osobní účely.

Probíhající válka na východ od našich hranic se odehrává také v kyberprostoru. Vzhledem k aktuálnímu dění se zvýšil i počet kybernetických útoků na nejrůznější sektory, včetně školství.
Prosím, mějte vždy aktuální software, hlavně operační systém a webový prohlížeč a to i na mobilním telefonu. Dávejte si pozor na spam a různé podivné e-maily či zprávy na sociálních sítích obsahující odkazy, za pomocí kterých by útočník mohl zjistit vaše osobní či přihlašovací údaje, které pak může zneužít pro další kybernetické útoky.

Hojně diskutované téma v posledních dnech jsou DDoS útoky (Destributed Denial of Service). Fungují na principu zahlcení konkrétní služby velkým množstvím požadavků. Cílem tak může být konkrétní webová stránka nebo systém kritické infrastruktury daného státu. V posledních dnech je velký nárust podobných, často lákavých, aktivit, kdy se i vaše zařízení může připojit na stranu dobra a zahltit systémy konkrétní země. Nezapomínejte však na různá úskalí s tím spojená. Nejenom, že se sami dopouštíte trestného činu, ale dané stránky často mohou vaše zařízení infikovat škodlivým softwarem nebo se dokonce můžete v budoucnu stát obětí odvetných útoků. Důrazně tedy žádáme, aby jste v takových případech nevyužívali univerzitní sítě.

Pozor si také dávejte na různé druhy dezinformačních kampaní. Ne vše, co je psáno je i dáno. Internet je zahlcen informacemi a ne všechny jsou pravdivé. Informace, na které narazíte v různých diskuzích si můžete sami ověřit například na webu Demagog.cz

Česká republika zaznamenala velkou míru solidarity pro Ukrajinu. Jsou vybírány velké finanční dary a to nejenom organizací Člověk v tísni. Vzhledem k této situaci se vyrojila i spousta podvodníků, co se na aktuální situaci snaží obohatit. Ověřujte tedy, kam chcete Vaše peníze poslat a zda opravdu skončí na účtě pro dobrou věc.

A jak se bránit?

Phishingu a tématu podvodných zpráv jsme se detailněji věnovali ve webináři, který si můžete shlédnout ZDE.

Řadě dalších témat, na co si dát pozor a jak se úspěšně kyberútokům bránit se dozvíte v online kurzu ICT Bezpečnosti. Pro vás dostupný v systému Directis v kategorii Moje školení.

 

Pokud by jste měli jakékoliv podezření na nekalé praktiky nebo jen potřebovali konzultaci, neváhejte kontaktovat naše oddělení na e-mailu bezpecnost@czu.cz.


Pro nahlášení spamu pak slouží adresa spam@oikt.czu.cz. Na webové adrese https://spam.czu.cz pak najdete také doporučení či vzory aktuálních podvodných e-mailů.

 

Buďte v bezpečí!

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.